Ο Δήμος Θάσου απέδειξε το φιλοζωικό του πνεύμα με την εγκατάσταση δεκαπέντε πανέμορφων ξύλινων σπιτιών για αδέσποτα ζώα, προκειμένου να τους παρέχει στέγη, τροφή και νερό.
Τα ξύλινα σπιτάκια που παρέχουν φροντίδα στα αδέσποτα ζωάκια της Θάσου
Κάθε μικρό σπιτάκι διαθέτει αυτόματη ταΐστρα και ποτίστρα που τροφοδοτούνται, όπως διαβάζουμε στην ανακοίνωση, με δαπάνη του Δήμου.
Αυτά τα 15 αυτά ξύλινα σπιτάκια είναι τα πρώτα που βάζει ο Δήμος και τα οποία εγκατέστησε στην πρωτεύουσα του νησιού, τον Λιμένα. Το επόμενο διάστημα αναμένεται να τοποθετηθούν και άλλα σπιτάκια, σε άλλους οικισμούς του νησιού.
Την ίδια στιγμή, ο Δήμος Θάσου, σύμφωνα με την ανακοίνωσή του, με τη συγκεκριμένη ενέργειά του, στοχεύει και στον περιορισμό της ανάγκης των αδέσποτων ζώων για την αναζήτηση τροφής από άλλες πηγές (π.χ. κάδοι απορριμμάτων).
Όλες οι Ειδήσεις
- Σαν μικρό παιδί: Σκυλάκος έχει τρελή αδυναμία με το μπολ του νερού και μοιράζει άφθονο γέλιο
- Θα το λατρέψετε: Σκυλάκος περιμένει με ανυπομονησία να γνωρίσει τον καινούργιο τετράποδο γείτονα του
- Θα κλάψετε από τα γέλια: Bulldog συναντά πρώτη φορά βάτραχο και η αντίδραση του είναι ξεκαρδιστική
- Τυφλό κουνέλι εγκαταλείπεται σε κουτί μόνο με το αγαπημένο του λούτρινο λαγουδάκι